Halide

Halide Edip Adıvar. 23 Aralık 2012 tarihinde admin tarafından eklendi. Halide Edip, "Sinekli Bakkal"da Doğu'nun değerlerini bulup çıkarmak, Batı'nın karşısına koymak amacındadır.

Responsive image
YAZAR
Frances Kazan
DOSYA BOYUTU
5,53 MB
YAYIN TARIHI
2010
DIL
Türkçe
ISBN
9789753225304

PDF formatında Halide. Sitemizde mobilityweekbg.com adresinde bu kitabın açıklamasını bulabilirsiniz. Ayrıca doğrudan Halide kitabını tarayıcınızdan doğrudan çevrimiçi olarak okuyun. Bağlanın!


Halide romanının fonunu 19. yüzyılın kapanış yıllarının büyülü ve gizemli İstanbul atmosferi oluşturuyor. Bu roman, baskıcı yönetim altında bulunan bir halkın, Osmanlı kadınının çaresizliğinin bir hikayesi.Amarikan Kız Koleji'nin ilk Türk mezunu olan Halide Edip bu çemberi kıracaktır gerçi, ama geleneğin köklerinden de kopmayacaktır.Anadolu'nun doğurduğu değerlerden Elia Kazan'ın karısı olan Frances Kazan, hayal gücüyle kurduğu bu romanında Halide Edib'in çocukluk ve gençlik dönemini, Cumhuriyetle birlikte yok olan Osmanlı konak yaşamını, asude harem yaşantısının kuytu köşelerini, inaçlı bir toplumda Batılılaşmanın yarattığı çatışmaların yansımalarını derinden yakalıyor. Doğu ile Batının kaçınılmaz olarak birbirine zıt kutuplar olduğu görüşünü sorguluyor; her iki kültürü de tanıyan, özümseyen duyarlı bir Osmanlı kadınının zihninde, bu iki farklı dünyanın bütünleşip yeni bir değer yaratabileceğini düşündürüyorSayfa Sayısı: 480Baskı Yılı: 2010Dili: TürkçeYayınevi: Galata 


Bu yazımızda yazarlığı ile hem Türk edebiyatında hem de dünya edebiyatında kendine yer edinen Halide Edip Adıvar'ın yaşamını ve sanat anlayışını anlatacağız.